35 lat temu - czerwone rakiety na Atlantyku

Dokładnie 35 lat temu – 8 września 1982 roku - „Dar Młodzieży” kończył w Gdyni swoją dziewiczą podróż. Był to niezwykle spektakularny debiut nowego żaglowca na morskich szlakach. Przypominamy dramatyczny epizod z trasy rejsu – „Dar Młodzieży” uczestniczy w akcji ratowniczej – ratuje życie ciężko poparzonemu żeglarzowi. Prezentujemy unikatowy fotoreportaż Krzysztofa Kamińskiego, uczestniczącego w rejsie fotoreportera miesięcznika „Morze”.

W brytyjskim Falmouth, 25 lipca, żaglowa flotylla startuje w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races na trasę do Lizbony. „Dar Młodzieży” dowodzony przez kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza jako pierwszy przecina linię startu. W drugiej dobie regat, „Dar Młodzieży” jest już wyraźnie na czele – najgroźniejszy rywal, niemiecki bark „Gorch Fock”, traci ok. 20 Mm.

28 lipca, o godz. 4.00, kończący wachtę I oficer Bronisław Walczak dostrzega za rufą czerwone rakiety. Alarm! - „Dar Młodzieży” sprząta żagle, uruchamia silnik, zawraca w kierunku rakiet. Przez radio informuje, że bierze udział w akcji ratowniczej i wycofuje się z wyścigu.

Na oceanie odnajduje dryfujący niemiecki jacht „Peter von Danzig”. Okazuje się, że na pokładzie po wybuchu kuchenki jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom.

„Dar Młodzieży” opuszcza szalupę, przygotowuje szpitalik na przyjęcie rannego. Po ewakuowaniu poparzonego na „Dar” – pierwszej pomocy udziela mu dr Baranowicz. U nieprzytomnego żeglarza stwierdza poparzenia II stopnia i uraz czaszki wymagający natychmiastowej operacji. Zapada decyzja przewiezienia rannego szalupą na towarzyszący regatom portugalski okręt, skąd następnie śmigłowiec zabrał go do szpitala na lądzie.

Po przekazaniu poszkodowanego, polski żaglowiec wraca na trasę regat. Po pasjonującym finiszu, 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 Mm, debiutant „Dar Młodzieży” jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki bark „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Załoga naszego żaglowca za postawę i przeprowadzenie akcji ratowniczej podczas regat, uhonorowana została wyróżnieniem Fair Play przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Fotografował Krzysztof Kamiński

"Peter von Danzig" wzywa pomocy

Szalupa u burty jachtu

Ewakuacja

Ranny na szalupie

Dr Baranowicz opatruje poparzonego

Szalupa dostarcza rannego na portugalski okręt

Na finiszu

Zwycięstwo!

Radość - od lewej Henryk Śniegocki, Tadeusz Olechnowicz, Mirosław Łukawski

Podmiot udostępniający: 

AM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
07.09.2017
Wprowadzenie:
A.Gosk 07.09.2017
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 16.10.2017